Организирането на търг между заинтересовани фирми може да свали цената на санирането на жилищната кооперация до една пета. Това обяви вчера Петър Конов от Националната асоциация на домоуправителите в Република България (НАДРБ).
За тази година в бюджета на строителното министерство са заделени 80 млн. лева за обновяване на жилищни сгради, които са от фондовете на Оперативна програма „Регионално развитие” (ОПРР). За да може етажната собственост да кандидатства за субсидия, трябва
да се регистрира в общината като юридическо лице
по Закона за етажната собственост. Според сега действащия вариант на Закона за етажната собственост решението за започване на саниране се взема от общото събрание с мнозинство, не по-малко от 67 на сто от представените идеални части от общите части на етажната собственост.
Преди време бе реализиран демонстративният проект за обновяване на жилищни сгради със съдействието на Програмата на ООН за развитие (ПРООН). За него обаче се изискваше пълно съгласие на съсобствениците, за да може да бъде одобрена сградата за обновяване. Досега по проекта са санирани над 30 сгради в различни градове на страната.
Вчера НАДРБ и администрацията на район Оборище обявиха началото на съвместен пилотен проект за партньорство във връзка с прилагането на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС), на който се възлагат големи надежди да стимулира санирането.
Законът все още е непонятен за хората, защото не са подготвени за него, каза кметът на район Оборище Пенка Арменкова. Те не могат да си подготвят документацията за регистрация на етажната собственост. Щеше да е добре да се укажат типови протоколи за общите събрания или бланки за покани за провеждането им. Проблем е, че
съсобствениците не могат да изчислят дяловете
си от общите части, защото в нотариалните им актове то не е записано. Надявам се, че новата асоциация на домоуправителите ще ни окаже съдействие в тази насока, защото ние като администрация нямаме капацитета да им помогнем на хората. Много полезна ще бъде и тяхната помощ за обследване на сградите, които искат да се санират, добави тя.
Кметът на столичния район алармира, че има опасност едно от изискванията на ЗУТ да не бъде спазено.
Става въпрос за паспортизацията на жилищните сгради, която трябва да завърши догодина, уточни тя. Хората още не знаят, че са задължени да го направят, а ние като администрация нямаме средства да изпратим писма до всички домоуправители и да ги предупредим, добави тя.